
III skyrius. Ankstuko gydytojų ir slaugytojų komanda (49-50 psl.)
Kiekvienas ankstukas – tai sudėtingas savitas pasaulis, kurį suprasti ne visada lengva ir paprasta. Vaikelio būklė priklauso nuo įvairių organų ir sistemų išsivystymo, lydinčių ligų ar kitų priežasčių. Neretai persirgus viena liga, atsiranda kita, todėl būtinas glaudus įvairių specialistų bendradarbiavimas. Tik šitaip galima suteikti geriausią pagalbą mažajam ligoniukui.
Paguldžius naujagimį į intensyviosios terapijos skyrių, tėvai iškart supažindinami su ligoninės gydymo tvarka, jiems tenka pasirašyti daugybę dokumentų, reglamentuojančių vaikučio gydymą, patvirtinti, kad sutinka, jog būtų atlikta operacija, tam tikros procedūros ar tyrimai.
,,Pasitikėkite savo gydytoju. Mane nuolat stebina įrašai feisbuke „gydytojas sakė taip ir taip, o man atrodo kitaip, o kaip buvo jums?“ Pasidalyti patirtimi svarbu, tačiau pasirinkite gydytoją, kurio kompetencija pasitikite ir kurį gerbiate. Ankstukui reikalinga darni ir išvien dirbanti tėvų ir gydytojo komanda, o ne mamos ir jos draugės tandemas“, – pataria Vita, ankstukės Elžbietos Onos, gimusios 34 savaitę, mama.
Neonatologas – tai pagrindinis naujagimio gydytojas. Jis prižiūri neišnešiotą kūdikį intensyviosios terapijos ar neišnešiotų naujagimių skyriuje. Jam nuolat talkina gydytojai radiologai, vaikų kardiologai, vaikų chirurgai, pulmonologai, urologai, nefrologai, gastroenterologai. Jeigu nustatoma apsigimimų arba įtariama įgimta medžiagų apykaitos liga, neapsieinama be gydytojų genetikų. Sudėtingiausius ligos atvejus aptaria gydytojų konsiliumas.
Slaugytojos suleidžia gydytojo paskirtus vaistus, padeda atlikti įvairias specifines medicinines procedūras. Kasdien mažylio higiena taip pat rūpinasi slaugytojos. Jos atsakingos už vaiko odos, bambos, akių, nosytės priežiūrą. Kasdien sveria, maitina per zondą ar iš buteliuko, stebi prijungtų monitorių rodmenis. Taip pat jos rūpinasi, kad mama ir mažylis jaustųsi lyg namie.
Psichologas išklauso tėvus, padeda susivokti apėmusiuose jausmuose, išgyventi neviltį.
Vaiko raidos specialistas vertina bendrą psichomotorinį ankstuko vystymąsi, fizinę būklę. Nustato, ar mažylis geba atlikti tai, kas priklausytų pagal jo amžių (judesiai, dėmesio nukreipimas ir pan.).
Ergoterapeutas padeda parinkti patogiausią vaikučiui padėtį. Moko tėvus teisingai paguldyti ar maitinti naujagimį. Pataria, kada mažylis turi miegoti, o kada gali būti budrus.
Logopedas moko ne kalbėti, o žįsti. Skatindamas čiulpimo refleksą pratina prie savarankiško maitinimosi. Jo svarbiausias tikslas, kad mažylis kaip galima anksčiau imtų teisingai žįsti mamos krūtį.
Ligoninėje ankstuko sveikata taip pat rūpinasi laboratorijos gydytojai – jie vertina kraujo tyrimus, daro pasėlius. Funkcinės diagnostikos specialistai užrašo kardiogramas ir t. t.
Gydytojų vizitacijos įprastai vyksta du kartus per dieną – ryte ir vakare. Laikantis privatumo nuostatų vizitacijos metu tėvų gali būti paprašyta išeiti iš palatos, nors kiekvienos ligoninės vidaus tvarka gali skirtis.
Sanitaras priežiūros paslaugų neteikia, o valo, plauna ir dezinfekuoja ligoninės patalpas.