Knyga "Ankstukas"

I skyrius. Įprastas nėštumas ir priešlaikinis gimdymas (23-24 psl.)

Įprastas nėštumas

Vidutiniškai nėštumas trunka 40 savaičių, arba 280–282 dienas. Gimdymo data nustatoma skaičiuojant nuo pirmosios paskutinių menstruacijų dienos. Jau nuo 37 nėštumo savaitės vaisius yra išnešiotas ir nuo tada laukiama, kada prasidės gimdymas. Tačiau dalis mažylių neskuba, todėl natūralu, jei naujagimis gimsta iki 42 nėštumo savaitės. Išnešio to naujagimio svoris gali svyruoti nuo 2,5 iki 4,5 kg. Svorio vidurkis – 3,5–3,6 kg. Vaikučio ūgis – 50–51 cm.

Priešlaikinis gimdymas

Priešlaikinis gimdymas yra tada, kai vaikas gimsta iki 37 nėštumo savaitės. Tokiam mažyliui reikia ypatingos priežiūros ir slaugos, nes jo organizmas nėra visiškai subrendęs. Nutrūkus vystymosi raidai natū ralioje aplinkoje – mamos įsčiose, – vaikas toliau auginamas ir brandi namas dirbtinėmis sąlygomis. Iš pradžių atidžiai ištiriama ir įvertinama jo būklė, nustatoma būtinoji pagalba ir daroma viskas, kad būtų užtikrintos gyvybinės funkcijos ir mažylis kuo geriau bei saugiau jaustųsi. Svarbiausia, kad jis išgyventų ir augtų.

„Ankstyvą rytą po apžiūros išgirstu, kad lengva preeklampsija virto sunkia ir laukti nebegalima – per daug pavojinga mums abiem. Nespėjau susivokti, kaip šalia atsirado vyras. Viena sesutė matavo spaudimą, kita statė kateterį, anesteziologas paaiškino mano teises ir pareigas. Lova pasukama, važiuoja, bučkis, myliu ir štai, kažkas vyksta. Kad ir kaip romantiškai įsivaizdavau, kaip atliekamas cezario pjūvis ir prisižiūrėjusi filmų vyliausi išgirsti savo kūdikio riksmą ir kad man jį paro dys per širmą, bet, deja… Operacijos metu vaisiaus vandenys pateko į mano kraujotaką ir toliau nelabai ką pamenu. Pabudau reanimacijoje apraizgyta laideliais, nejausdama pilvo ir judesio jame, atsivėrė begalinė tuštuma, kad nematau ir negirdžiu savo vaiko. Neįmanoma to jausmo apsakyti. Sesutė padavė telefoną, jame – vyro žinutė su nuotrauka. – Mūsų Augustė Elžbieta, 31 savaitė, 1 710 g ir 41 cm…“ – pasakoja mama.