
I skyrius. Kas laukia anksčiau laiko gimusio mažylio? (25-27 psl.)
Vaiko sveikata ir galimos problemos nulemtos vos gimus. Viskas priklauso nuo mažylio išsivystymo ir organizmo brandos. Kalbant apie ateitį, medikai ją skirsto į trumpalaikę ir ilgalaikę. Kuo vaikutis gimsta anksčiau, tuo didesnių sutrikimų gali būti ne tik dabar, kai kovojama dėl jo išgyvenimo, tačiau, reikia žinoti, kad ir ateityje. Ypač mažo svorio ankstukai ateityje būna smulkesni, gali turėti tam tikrų negalavimų, elgesio sutrikimų, gali būti sunkiau mokykloje. Kaip neišnešioto vaiko būklė lemia elgesio sutrikimus? Mokslininkai nustatė, kad paskutinį nėštumo trimestrą ypač intensyviai vystosi vaisiaus smegenys – jos priauga iki 25 proc. masės. Vaisiui patekus į kitas sąlygas (šiuo atveju gimus anksčiau) iš dalies sutrinka smegenų vystymasis, net jei ir nėra sudėtingesnių aplinkybių (neretai pasitaikančio kraujo išsiliejimo į smegenis). Smegenys auga ir mažyliui gimus. O svarbiausia, jautriai reaguoja į kiekvieną dirgiklį ar reiškinį. Ankstuką lydi ir daugiau nepalankių veiksnių. Jis dažnai serga. Kad organizmas galėtų kovoti su viena ar kita liga, turi pasitelkti savo resursus, kuriems reikia papildomų maisto medžiagų. Maža to, maitinimas irgi komplikuotas – juk vaikutis dar nemoka žįsti pats. Tai iššūkiai, kuriuos šiandieninė medicina jau nesunkiai įveikia. Todėl mažyliai auga ir sparčiai vejasi bendraamžius. Pasak specialistų, ankstukai yra protingi, gabūs, tačiau negalima teigti, kad yra tokie patys, kaip ir laiku gimusieji. Jie šiek tiek kitokie, dažniausiai jautresni, iš pradžių silpnesnės sveikatos. Todėl bus atidžiai prižiūrimi ne tik ligoninėje, bet ir stebimi bei teikiama įvairi pagalba visus pirmuosius gyvenimo metus.
Du svarbiausi uždaviniai medikams
Pirmasis – kovoti už vaiko gyvybę dabar, antrasis – siekti, kad kuo mažiau sveikatos problemų būtų ateityje. Gydytojai pripažįsta, kad ankstuko sveikatos būklė pirmuosius metus gali būti įvairi. Idealu, jei vaikutis auga beveik niekuo nesiskirdamas nuo laiku gimusių bendraamžių, ir liūdna, kai mažylio sveikata nuolat šlubuoja. Beje, kokia bus ankstuko sveikata ateityje, nustatyti neįmanoma, nes tai priklauso nuo daugelio veiksnių. Tačiau per pirmąsias dvi tris savaites gydytojai, stebėdami pokyčius ir įvertindami organizmo sistemų brandumą bei jų pažeidimo laipsnį, gali numatyti, kas laukia, ir tėvus įspėti, patarti. Būtina pripažinti, kad kartais neišvengiama skaudžių komplikacijų.
Iššūkiai tėvams
,,Gimdymą anksčiau laiko priimkite kaip išbandymą, o ne nuosprendį. Manau, tokia nuostata ypač svarbi tiems tėvams, kurių ankstukų sveikatos būklė gėrėja lėtai arba jie turi vystymosi sutrikimų. Vieną popietę į palatą užėjo magistrantė, atlikusi tyrimą apie ankstukų mamų emocinę savijautą. Ji negalėjo patikėti, jog aš sėkmingai susidorojau su patirtu sukrėtimu, nes visą laiką tikėjau, kad Dievas apsaugos mane ir mano vaiką. Anot jos, taip kalbėjau, nes stengiausi nuslopinti patirtą stresą ir anksčiau ar vėliau tikrieji jausmai prasiverš. Dėl netikėtai susiklosčiusios situacijos ir vėliau tvyrojusios nežinomybės patirtas stresas buvo kur kas stipresnis, nei tuo metu jaučiau, bet šiandien galiu pasakyti, kad nuo dar didesnių išgyvenimų apsaugojo tikėjimas, jog tai – Dievo siųstas išbandymas ir viskas bus gerai“, – prisiminimais pasidalijo Vita, Elžbietos Onos, gimusios 34 savaitę, mama.
Tėvams teks pasitelkti kantrybę ir kiekvieną valandą, dieną (jei lei džiama) būti šalia. Šeima turi pasiruošti laukiantiems sunkumams. Net ir tolesnis vaiko vystymasis labai priklauso nuo šeimos, kiek tėvai įdės pastangų lavindami ir kaip atsižvelgs į gydytojų rekomendacijas bei paskirtas priemones.
KAIP VYSTOSI SMEGENYS
Tarp 24 ir 40 savaitės labai sparčiai vystosi smegenų paviršius. Todėl 26-ą savaitę gimusio kūdikio smegenys ir jų funkcijos labai skiriasi nuo gimusiojo 33-iąją. Minėtu laikotarpiu formuojasi itin plonų elektrinių jungčių sistema, sujungianti smegenų nervines ląsteles. Kartu vyksta procesas, vadinamas mielinizacija. Signalai, einantys nuo vienos smegenų ląstelės link kitos, yra mažos elektrinės įkrovos. Kad jie nukeliautų link savo tikslo, jų keliai turi būti izoliuoti ir nesusipynę. Mielinas yra medžiaga, izoliuojanti nervines skaidulas. 24 savaičių neišnešioto naujagimio smegenų paviršius yra lygus, panašus į stalo teniso kamuoliuką. 40 savaičių išnešioto naujagimio smegenys atrodo kaip didelis graikinis riešutas. Taip yra dėl to, kad nuo 24-os savaitės ir vėliau smegenų paviršius raukšlėjasi, nes augant smegenų žievei jis įdumba ir taip formuojasi smegenų vingiai. Raukšlėjimosi procesas yra svarbus, nes padidina kūdikio smegenų žievės paviršių ir tam nereikia daugiau vietos kaukolėje. Taip smegenys gali efektyviau atlikti savo funkcijas, susidoroti su vis didesniais iššūkiais. Smegenų žievė yra veikiančioji dalis, kitaip sakant, protingoji dalis. Žievės ląstelės sujungtos su smegenų centru. O per jį – su nugaros smegenimis ir viso kūno neuronais. Didesnė smegenų žievės dalis sudaryta iš nervinių jungčių, kuriomis priimama ir apdorojama informacija.
Koreguotas amžius
Tiksliau įvertinti, kaip vystosi neišnešiotas naujagimis, leidžia va dinamasis koreguotas amžius. Tai laikas, skaičiuojamas atsižvelgiant į datą, kada vaikas turėjo gimti. Pavyzdžiui, jei mažylis gimė 7 savaitėmis anksčiau, o šiuo metu jam yra 10 savaičių, tai jo koreguotas amžius bus 3 savaitės (10–7). Šio amžiaus (10 savaičių nuo gimimo dienos) neišnešiotas naujagimis gali atrodyti ir elgtis kaip 3 savaičių išnešiotas vaikelis.