Šis klausimas kankina visų ankstukų tėvus. Pasak specialistų, priešlaikinis gimdymas pirmiausia rodo, kad susidarė sveikatai nepalankios aplinkybės, dėl kurių kūdikis negali likti mamos įsčiose. O priežasčių gali būti įvairių. Neretai tikroji lieka nežinoma. Kartais jų būna kelios, o kartais, regis, visiška smulkmena gali išprovokuoti priešlaikinį gimdymą.
Beje, jei nėštumo metu įtariama, kad atsirado rizika vaikelį pagimdyti anksčiau, mama guldoma į ligoninę ir stengiamasi nėštumą išsaugoti kiek galima ilgiau. Tačiau dažniau pasitaiko, kai ankstyvas gimdymas įvyksta greitai ir netikėtai.
SVARBU
Tėvai neturi savęs kaltinti, nes net 95 proc. priešlaikinio gimdymo atvejų priežastys nėra siejamos su netinkamais jų veiksmais.
Viena priešlaikinio gimdymo priežasčių – mamos infekcija, „tūnanti“ beveik kiekvienos moters gimdymo takuose ar šlapimtakyje. Moteris net neįtaria apie jos egzistavimą, nes nepajunta jokių simptomų. O nėštumo metu infekcija suaktyvėja. Ir tai ne visoms. Niekas negali pasakyti, kas tai išprovokuoja. Dėl infekcijos atsiradęs uždegimas suaktyvina biologines medžiagas, skatinančias gimdymą. Blogiausia,
kad infekcija gali būti užsikrėtęs ir naujagimis, todėl tik gimusiems skiriama antibiotikų.
Priešlaikinis gimdymas gali prasidėti ir dėl per didelio mamos aktyvumo, darbo krūvio, neigiamų emocijų, streso, pervargimo. Įtakos gali turėti sportas, tolimos varginančios kelionės, karštis, išgąstis ir pan. Taip pat netinkamas mamos gyvenimo būdas, žalingi įpročiai.
Priešlaikinio gimdymo priežastis gali būti net per ankstesnį nėštumą mamos persirgtos ligos – gripas, raudonukė, citomegalija, toksoplazmozė, kt. Įtakos gali turėti ankstesni trauminiai gimdos pažeidimai: abortai, operacijos. Gali būti ir atsitiktiniai – genetiniai veiksniai – vaisiaus chromosomų anomalijos. Ir tokių, kurių numatyti iš vis neįmanoma – mokslas iki šiol negali paaiškinti bei pašalinti vyro ir moters genetinio nesutapimo, kas irgi paskatina ankstyvą gimdymą. Yra žinoma, kai nuo vieno vyro pastojusi moteris vis patiria persileidimus, o ištekėjusi už kito pagimdo kelis sveikus vaikus iš eilės be jokių komplikacijų. Pirmasis vyras su kita moterimi taip pat sėkmingai susilaukia palikuonių. Dar viena priešlaikinio gimdymo priežastis gali būti motinos ir vaisiaus kraujo antigenų nesutapimas. Taip pat turi įtakos ir lėtinės mamos ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, širdies kraujagyslių sistemos ligos, padidėjęs kraujospūdis arba fiziologiškai silpnas gimdos kaklelis. Rizika susilaukti neišnešioto naujagimio labiau yra toms moterims, kurių pirmagimiai gimė neišnešioti. Tačiau tai ne taisyklė, antras vaikas dažnai gimsta laiku. Visada nemaža rizika, jei yra daugiavaisis nėštumas, ypač jei laukiamasi trijų mažylių.
Pastaruoju metu padaugėjo vyresnio amžiaus gimdyvių. Moters amžius irgi viena iš priešlaikinio gimdymo galimų priežasčių. Kuo vėliau gimdoma, tuo didesnė tikimybė susilaukti anksčiau laiko. Ypač jei tai pirmas vaikas.
Šiandien moterys pirmiausia stengiasi padaryti karjerą, o tik tada susilaukti kūdikio. Statistika akivaizdi – kuo vėliau gimdoma, tuo didesnė įvairių komplikacijų tikimybė. Kaip ir per ankstyva motinystė – paauglės taip pat rizikuoja susilaukti vaiko prieš laiką. Gamta moteriai skyrė tam tikrą laiką susilaukti palikuonių ir to negalima ignoruoti.
,,Jei gimė ankstukas, neieškokite kaltų ir nekaltinkite savęs, – pataria Vita, ankstukės Elžbietos Onos, gimusios 34 savaitę, mama. – Labiausiai kankino toks kvailas gėdos ir kaltės jausmas, kad man taip atsitiko. Tarsi būčiau neišmokusi pamokos ir gavusi dvejetą. Klausiau savęs: kaip gydytoja šito nenumatė, gal čia ji kalta? Tiesa ta, kad nuo nėštumo komplikacijų neapsaugotas niekas, o priežastys dažnai neaiškios. Tad nesikankinkite dėl to, ką galėjote padaryti kitaip, pasirūpinkite, kaip galite sau ir vaikui padėti dabar.“