Neišnešiotukų pagalbos linija Savanoriaukite Aukokite

Aktualijos

Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartai

2024 03 07

Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartai yra tarpdisciplininė Europos bendradarbiavimo iniciatyva. Standartų rengimas truko 5 metus ir 2018 m. jie buvo pristatyti Europos Parlamente raginant šalis nares juos įgyvendinti. Rengiant standartus dalyvavo daugiau nei 220 sveikatos priežiūros specialistų iš daugiau nei 30 Europos šalių, prisidėjo ir Lietuva – asociacija Neišnešiotukas, Lietuvos neonatologų asociacija, Lietuvos pediatrų draugija, Lietuvos akušerių ginekologų draugija ir kt. Visa ši bendruomenė nuolat atnaujina ir papildo standartus – taip išlaikomas jų tęstinumas ir aktualumas.

Pagrindinis standartų tikslas – suvienodinti naujagimių sveikatos priežiūros paslaugas visose Europos šalyse ir užtikrinti optimalią jų kokybę. Standartai apima svarbiausius naujagimių sveikatos priežiūros klausimus ir yra suskirstyti į 11 temų nuo ligoninės laikotarpio iki mokyklinio amžiaus. Tai ypač gerai išdirbtas ir struktūriškas dokumentas, siūlantis konkrečius metodus ir priemones kaip užtikrinti tinkamą naujagimių sveikatos priežiūrą vadovaujantis naujausiais moksliniais tyrimais ir sukaupta gerąja praktika. Kai kurios šalys yra pradėjusios įgyvendinimą – Vokietija, Italija, Slovakija, Didžioji Britanija, Ukraina.

2018 m. standartai buvo pristatyti Lietuvos Respublikos Seime. Jų svarba akcentuota 2022 m. vykusioje nacionalinėje konferencijoje „Auginu Lietuvą“ Lietuvos Respublikos Prezidentūroje.

Prieinami Europos naujagimių priežiūros fondo sukurtame tinklalapyje. Šiuo metu nėra išversti į lietuvių kalbą.