Neišnešiotukų pagalbos linija Savanoriaukite Aukokite

Išmokos tėvams | Ankstyvoji reabilitacija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie įvairias išmokas, kurias gali gauti tėvai, gimus neišnešiotam kūdikiui. Puslapyje pateikiami duomenys apie motinystės ir tėvystės išmokas, globėjų teises, išmokas vaikams su negalia, bei minimalių išmokų dydžius. Taip pat galima rasti rekomendacijas, kaip naudotis išmokų skaičiuokle ir daugiau informacijos apie teises bei paramos galimybes.

Daugiau informacijos rasite LR Socialinių reikalų ir darbo ministerijos nuorodoje ČIA

Aktualu nuo 2024 m.

Bazinės išmokos

Minimali motinystės išmoka, įgijus teisę ją gauti 2024 m. sausio mėnesį, negali būti mažesnė nei 392 eurai (neatskaičius mokesčių), o įgijus teisę ją gauti 2024 m. vasario mėnesį ir vėliau, minimali motinystės išmoka negalės būti mažesnė nei 440 eurų (neatskaičius mokesčių), tačiau maksimalios ribos nenustatomos ir konkretus išmokos dydis priklauso nuo buvusių darbo pajamų.

Neišnešiotukams

Moterims, pagimdžiusioms 22–30 nėštumo savaitę, motinystės išmoka mokama už 28 kalendorines dienas po gimdymo. Jeigu kūdikis gyvena 28 paras ir ilgiau, motinystės išmoka mokama už 126 kalendorines dienas po gimdymo.

Moterims, pagimdžiusioms 22–30 nėštumo savaitę negyvą vaiką, motinystės išmoka mokama už 28 kalendorines dienas po gimdymo.

Moterims, pagimdžiusioms 22–30 nėštumo savaitę, komplikuoto gimdymo atveju ir kai gimė daugiau negu vienas vaikas, išmoka papildomai mokama už 14 kalendorinių dienų.

Apdraustajam asmeniui, paskirtam naujagimio globėju, motinystės išmoka mokama nuo globos nustatymo dienos tol, kol kūdikiui sueis 70 dienų.

Išmoka mokama už visą nustatytą iki gimdymo ir po gimdymo laikotarpį, neatsižvelgiant į faktinį iki gimdymo praėjusių dienų skaičių.

Jeigu gimęs vaikas mirė arba jeigu gimė negyvas vaikas ir dar neprasidėjo apdraustojo asmens tėvystės atostogos, tėvystės išmoka skiriama ir mokama už visą tėvystės atostogų laikotarpį, jei tėvystės atostogos prasideda ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo negyvo vaiko gimimo arba vaiko mirties dienos.

Jeigu vaikas miršta prasidėjusių tėvystės atostogų laikotarpiu, tėvystės išmoka skiriama ir mokama iki apdraustajam asmeniui suteiktų tėvystės atostogų arba tėvystės laikotarpio pabaigos.

Vaikams su negalia

Papildoma 56,65 euro dydžio išmoka prie vaiko pinigų mokama visiems vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat visiems vaikams su negalia.

Vaikas su negalia – vaikas, kuriam nustatytas neįgalumo lygis arba 55 proc. ar mažesnis dalyvumo lygis, jei kalbama apie asmenis, jau sulaukusius pilnametystės, bet vis dar besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą.

Papildoma išmoka vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų mokama kiekvienam tos šeimos vaikui. Tačiau, pavyzdžiui, jeigu šeima nėra gausi ir nėra nepasiturinti, bet joje auga vienas vaikas su negalia, o kitas negalios neturi, tuomet papildoma išmoka skiriama tik tam vaikui, kuriam nustatyta negalia.

Skaičiuoklė

Rekomenduojame pasinaudoti preliminaria motinystės / tėvystės išmokų skaičiuokle.

Daugiau informacijos čia.

 

Pagalba mažiesiems: raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos

Vaikams iki 7 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis yra kompensuojamos vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos. Šios paslaugos – tai ne tik ankstyvas sutrikimų nustatymas, bet ir visapusiška specialistų pagalba, pritaikyta pagal individualius vaiko poreikius. Ligonių kasos primena, ką naudinga žinoti apie šių paslaugų teikimą ir kompensavimą.

Pacientu rūpinasi gydytojų ir specialistų komanda

Pacientams gali būti teikiamos tiek ambulatorinės, tiek stacionarinės vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos. Šias paslaugas skiria gydytojas socialinis pediatras. Siuntimą šio gydytojo konsultacijai gauti gali išduoti šeimos gydytojas, vaikų ligų gydytojas ar kitas gydytojas specialistas, pacientui nustatęs raidos sutrikimo riziką ar raidos sutrikimą.

Visas reikalingas paslaugas teikia specialistų komanda: gydytojas socialinis pediatras, kineziterapeutas, ergoterapeutas, klinikinis logopedas, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas, slaugytojas, taip pat gali dirbti meno terapeutas ir specialusis pedagogas.

„Specialistų komanda sudaro ir vykdo reabilitacijos programą, kurios metu tėvai taip pat privalo dalyvauti. Svarbu žinoti, kad individualią programą specialistai sudaro atsižvelgdami į vaiko sveikatos problemas ir poreikius“, – sako Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Sonata Leščinskienė.

Ambulatorinė pagalba vaikui

Ambulatoriškai gali būti skiriamos vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos specialistų komandos konsultacijos ir dienos stacionaro paslaugos.

Gydytojas socialinis pediatras, skirdamas specialistų komandos konsultaciją, pats sudaro reikiamą komandą, atsižvelgdamas į vaiko raidos sutrikimų pobūdį. Šios konsultacijos metu specialistai dalį laiko dirba atskirai, taikydami skirtingus diagnostikos ir gydymo metodus, o dalį laiko skiria bendriems pasitarimams, raidai vertinti, diagnozei nustatyti, ankstyvosios reabilitacijos planui sudaryti ir rekomendacijoms šeimai teikti.

Sudėtingesniais atvejais vaikas gali būti siunčiamas į išplėstinę specialistų komandos konsultaciją, kuri teikiama regioniniuose ankstyvosios reabilitacijos centruose.

Dienos stacionaro paslaugos yra trijų rūšių. „Vaiko raida A“ – tai paslaugos skiriamos vaikams, turintiems lengvų vienos funkcinės srities raidos sutrikimų, „vaiko raida B“ – vaikams, turintiems kelių funkcinių sričių raidos sutrikimų, „vaiko raida C“ – vaikams, kuriems nustatytas kompleksinis raidos sutrikimas, kurio eigą sunkina gretutiniai psichikos, regos, klausos bei fiziniai sutrikimai.

Teikiant „vaiko raida A“ ir vaiko raida B“ dienos stacionaro paslaugas suteikiamos ne mažiau kaip dviejų, o teikiant vaiko raidą C – ne mažiau kaip keturių specialistų paslaugos per dieną. Dienos stacionaro paslauga „vaiko raida C“ teikiama tik universitetų ankstyvosios reabilitacijos centruose, pacientas prižiūrimas ir stebimas dienos stacionare iki 8 valandų per dieną.

Kada skiriamos stacionarinės paslaugos?

Stacionarinės paslaugos skiriamos, kai vaikui yra nustatytas kompleksinis raidos sutrikimas, kurio eigą sunkina gretutiniai psichikos, regos, klausos bei fiziniai sutrikimai. Taip pat, jei yra sunkus įgimtas ar įgytas galvos ar nugaros smegenų pažeidimas bei kai dėl medicininių ar socialinių priežasčių nėra galimybės ambulatoriškai taikyti reikiamų vertinimo ar gydymo metodų.

Kiek paslaugų kompensuojama?

Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų per vienerius kalendorinius metus vienam vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas gaunančiam pacientui apmokama:

iki dviejų konsultacijų, suteiktų specialistų komandos;
iki dviejų išplėstinių konsultacijų, suteiktų specialistų komandos;
dienos stacionaro „vaiko raida A“ – 20 paslaugų;
„vaiko raida B“ – 40 paslaugų (prireikus gydytojų konsiliumo sprendimu šių paslaugų gali būti skiriama iki 60);
„vaiko raida C“ – 20 paslaugų.
Vaikai, turintys kompleksinių raidos sutrikimų, gali gauti ir „vaiko raida B“, ir „vaiko raida C“ dienos stacionaro paslaugas.

Prireikus kalbos korekcijos 

Kalbos korekcijos paslaugas teikia klinikinis logopedas. Nuo šių metų rugsėjo 1 d. siuntimą kalbos korekcijos paslaugoms gali išduoti ir šeimos gydytojas ar bet kuris gydytojas specialistas, įtaręs vaiko kalbėjimo, kalbos, rijimo ir komunikacijos sutrikimus.

Jei tėvai patys pastebi savo vaiko kalbos sutrikimus, tai jiems kartu su savo atžala rekomenduojama pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris esant poreikiui siųs pasikonsultuoti su reikiamu specialistu.

„Ar pacientui reikia kalbos korekcijos, ankstyvosios reabilitacijos ar kitų paslaugų, sprendimą priims šeimos gydytojas ar gydytojas specialistas, konsultacijos metu įvertinęs pacientui nustatytą diagnozę ir kitus svarbius duomenis“, – pabrėžia S. Leščinskienė.

Per kalendorinius metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojama iki 20 kalbos korekcijos paslaugų.

Ligonių kasų nuorodos:

Skaityti svarbiausias naujienas Facebook:
Sekti mūsų įstaigos veiklą LinkedIn
Pamatyti naujausias nuotraukas Instagram
Žiūrėti vaizdo įrašus Youtube
Sekti išskirtinius infografikus Flickr
Rūpimus klausimus pateikti info@vlk.lt arba +370 5 232 2222.

 

Informacijos data: 2024 11 07