Neišnešiotukų pagalbos linija Savanoriaukite Aukokite

Jau paaukota

Šiandien Lietuvoje išgyvena devyni iš dešimties mažylių. Gimdymu laikomas nuo 22 savaitės nutrūkęs nėštumas. O mažiausiųjų (500 g) ir rizikingiausiųjų grupėje išgyvena daugiau, kaip 60 proc. mažylių. Tokia yra oficiali statistika. Gydytojas neonatologas dr. Arūnas Liubšys sako, kad situacija pasikeitė dėl to, jog pradėta kaupti medicininė patirtis, stebima, analizuojama. Atsirado nauji slaugos ir priežiūros, gydymo būdai. Buvo atlikta daug klinikinių tyrimų, išsiaiškinta daug fiziologinių aplinkybių: kaip mažyliai auga, kaip turėtų būti maitinami, kvėpavimo ypatybės. Mokslas daug prisidėjo prie to, kad suprastų, kaip tokius vaikus gydyti ir prižiūrėti. Imta kurti naujos kartos įranga: inkubatoriai, modernūs kvėpavimo aparatai. Išrasti nauji vaistai, vienas jų – surfaktantas, padedantis išskleisti plaučius ir dėl to vaikas gali kvėpuoti pats. Sukurtos technologijos, kaip ilgą laiką išsaugoti kateterius kraujagyslėse, per kuriuos mažylį galima maitinti. Atsirado specialūs tokio maitinimo tirpalai. Daug mokslo pažangos naujovių, kurios susietos su gydytojų žiniomis ir patirtimi, lėmė tai, kad neišnešioti naujagimiai sėkmingai gyvena ir auga. Gydytojai neonatologai pripažįsta, jog per daugelį metų pasikeitė netgi pati ankstukų gydymo filosofija bei supratimas apie šiuos mažylius. Šiandien svarbu viskas – net tai, kokia padėtimi vaikutį guldyti, kaip apsaugoti nuo šviesos srauto, garso ir pan. Dar ne taip seniai visa tai buvo laikoma, kaip visai nereikšmingi, antraeiliai dalykai.

Asociacija dalyvavo organizuojant objektų atsiradimą Lietuvoje

Stetoskopai (įgyvendinimui skirta 3 500 eur)

Nupirkta įvairioms Lietuvos ligoninėms stetoskopų.

Įvairi parama (įgyvendinimui skirta 1 700 eur)

Nupirkta 200 vnt. neišnešiotukams skirtų silikoninių žindukų ir 100 vnt. specialių buteliukų siauru kaklu. Šios priemonės bus padalintos ligoninėms.

BIOPTRON šviesos terapijos įrenginiai (įgyvendinimui skirta 3 500 eur)

BIOPTRON šviesos terapijos įrenginiai, skirti neinvaziniam naujagimių žaizdelių gijimui, viršutinių kvėpavimo takų gydymui (3 vnt.).

Ankstukų jautrią odelę saugantys medicininiai pleistrai (įgyvendinimui skirta 5 000 eur)

Neišnešioto naujagimio odelė – ypač plona, net permatoma ir ypatingai jautri. Tokiam ankstukui, net rankos prisilietimas gali būti skausmingas. Kasdien ankstukams daroma daug įvairių procedūrų, imamas kraujas, prijungiami įvairūs monitorių davikliai, tam dažniausiai naudojami įprasti pleistrai, skirti naujagimiams, kurie neišnešiotiems naujagimiams sukelia didelį skausmą bei žaloja jų odą. Geradarių dėka, Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių bei Klaipėdos ligoninėms buvo nupirkti specialūs medicininiai pleistrai, adaptuoti Ankstukų odelei.

Inovatyvus naujagimių inkubatorius-šildytuvas Klaipėdos universitetinei ligoninei (įgyvendinimui skirta 32 000 eur)

Neišnešiotų naujagimių gydymo ir slaugymo inventorius buvo atnaujintas 2013-2015 metais. Finansavimo artimiausiu metu iš valstybės nenusimato, o priemonės sensta ir genda. Klaipėdos universitetinės ligoninės naujagimių intensyvios terapijos skyriaus atstovai prašė Inovatyvaus naujagimių inkubatoriaus – šildytuvo.

Triukšmo matuokliai naujagimių intensyvios terapijos skyriuose Panevėžyje ir Šiauliuose (įgyvendinimui skirta 3 630 eur)

Intensyvaus stebėjimo palatose naujagimį gaubia labai daug jam neįprastų garsų; aparatūros įspėjamieji signalai, apratūros perstumdymų sukeliamas triukšmas, nukritusių daiktų garsai, personalo komunikavimas ir pan. Sukeliamo triukšmo lygis gali tapti nemaloniu ir net žalingu naujagimiui; lengvai gali būti sutrikdomas miegas, virškinimas, o staigūs garsūs garsai gali paveikti šiedies ritmą ir kvėpavimą- iki jo sustojimo. Tai ypač svarbu neišnešioties naujagimiams.

Tapyba ant sienų ligoninėse (įgyvendinimui skirta 5 100 eur)

Mūsų tikslas – sukurti jaukią atmosferą, kad naujagimių (sergančių ir neišnešiotų) šeimos jaustų naminę aplinką, saugumą bei dėmesį. Dailininkė Aistė Bartusevičė ištapė Santaros klinikų Nėščiųjų patologijos skyriaus, Panevėžio ligoninės Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus, Šiaulių Motinos ir vaiko klinikos palatų sienas.

Parama Ukrainos ankstukams (įgyvendinimui skirta 12 000 eur)

Karo akivaizdoje už gyvybę kovojančius ankstukus bei sergančius naujagimius aprūpinome medikamentais, specialiu maisteliu bei kitomis medicininėmis priemonėmis.

Fototerapijos aparatai VUL Santaros klinikos naujagimių intensyvios terapijos skyriui (įgyvendinimui skirta 13 000 eur)

Intensyvia naujagimių geltos forma – hiperbilirubinemija – sergantiems kūdikiams gydyti taikoma fototerapija. Šiam gydymo metodui reikalinga speciali mėlynos spalvos šviesa, generuojama fototerapijos prietaisais. VUL Santaros klinikose naujagimių geltos gydymui iki šiol naudoti specialūs šviestuvai, pastatomi šalia naujagimio arba ant inkubatoriaus. Naujieji fototerapijos prietaisai leidžia taikyti šį gydymą ir mamų prižiūrimiems kūdikiams stacionare. Į naujojo fototerapijos prietaiso minkštąjį dėklą suvystytą naujagimį patogu prižiūrėti nenutraukiant žindymo bei užtikrinant reikiamą aplinką normaliai kūno temperatūrai palaikyti. Tai padeda išvengti naujagimio šeimos gyvenimo ritmo sutrikdymų.

Naujos kartos neišnešioto naujagimio simuliatorius „Paulius" (įgyvendinimui skirta 80 000 eur)

Profesionalų komandos Austrijoje sukurtas, vienu pažangiausių pacientų simuliatoriųpasaulyje pripažintas neišnešioto naujagimio muliažas. Šis muliažas, vardu Paulius, yra pats realistiškiausias neišnešiotas naujagimis, atitinkantis 27 savaitę gimusį kūdikį. Paulius turi 3D išspausdintas gerklas, šiuolaikines garso ir vaizdo technologijas. Paulius pagrįstas realiu kūdikių skenavimu ir specialiai suprojektuotas, siekiant apmokyti specialistus tinkamai suteikti pirmąją pagalbą neišnešiotam naujagimiui bei diagnozuoti sveikatos sutrikimus.

Inovatyvus monitorius su hemoglobino kiekio kraujyje matavimu Santaros klinikų Neonatologijos centrui (įgyvendinimui skirta 10 000 eur)

Naujos kartos pulsinis oksimetras leidžia ankstukui ir sergančiam naujagimiui išmatuoti kraujo hemoglobino įsotinimą deguonimi bei nustatyti hemoglobino kiekį kraujyje specialiu davikliu. Ši priemonė apsaugo nuo skausmingo ir dažno kraujo ėmimo. Mažesnis kraujo ėminių skaičius taip pat padeda išvengti kūdikio anemijos ir leidžia nustatyti bei nuolat registruoti kraujo methemoglobino (naujagimiui nuodingos medžiagos) koncentraciją, kuri padeda pritaikyti sergančiam naujagimiui gydymą.

Ankstukui Tautvydui padovanotas pulsoksimetras Nellcor PM10N (įgyvendinimui skirta 580,80 eur)

Tautvydas gimė 24 savaičių, sverdamas vos 700 g ramų. Tautvydukui diagnozuota bronchopulmoninė displazija (kvėpavimo nepakankamumas). Mažylis buvo ilgai dirbtinai ventiliuojamas, o į namus su mama pirmąkart grįžo tik po 4,5 ligoninėje praleistų mėnesių. „Nuostabu kai žodžiai tampa darbais! Mūsų mažyliui Tautvydui nupirktas naujas saturacijos matuoklis. Jis gyvybiškai svarbus! Ramios mūsų – tėvų – naktys! Nuoširdus ačiū Astai Spečytei-Radzevičienei, kuri su geriausiais linkėjimais ir dovanom prisistatė tiesiai į namus! Ačiū geradariams!“, – dėkinga ankstuko mama Lina.

Apie Tautvydą galite skaityti čia.

Kengūravimo kėdės (įgyvendinimui skirta 9 430 eur)

Kengūravimas – tai būdas grąžinti naujagimiui artumo jausmą padedant jį nuogu kūneliu ant nuogos šeimos nario kūno odos, taip užtikrinant fiziologinį ir psichologinį ryšį bei šilumą. Neišnešiotiems ir mažo svorio naujagimiams sumažėja hospitalinės infekcijos rizika, sunkių ligų ir apatinių kvėpavimo takų ligų tikimybė. Ši padėtis taip pat padidina žindymo trukmę ir pagerina mamos pasitikėjimo ir pasitenkinimo lygį. Geradarių dėka Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ligoninės aprūpintos kengūravimo kėdėmis.

Gyvybiškai svarbus inventorius Šiaulių ligoninės Motinos ir vaiko klinikai (įgyvendinimui skirta 17 908 eur)

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Naujagimių ir naujagimių intensyvios terapijos skyriui padovanotas dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatas, skirtas transportiniam inkubatoriui naujagimių reanimobilyje. Kelionės metu visiems naujagimiams turi būti užtikrintas kvėpavimo funkcijos palaikymas. Šis aparatas padės neišnešiotiems ir sergantiems naujagimiams saugiai pervažiuoti iš Mažeikių į Šiaulius. Taip pat užtikrins neišnešiotų ir sergančių naujagimių kvėpavimo funkcijos palaikymą bei palengvins jų kelionę į perinatalinius centrus Kaune ir Vilniuje, kur jie toliau galės sveikti ir augti. Tai specialiai naujagimiams skirta medicininė aparatūra reikalinga reanimobilyje, kuri kelionės metu leidžia suteikti kvėpuojamąją terapiją. Aparatas svarbus ne tik dirbtinės plaučių ventiliacijos užtikrinimui, bet taip pat palaiko naujagimiams svarbų nuolatinį teigiamą slėgį kvėpavimo takuose, šilto ir sudrėkinto deguonies tiekimą, bei užtikrina neišnešioto naujagimio kvėpavimą jam nustojus kvėpuoti.

Neinvazyvaus dirbtinio kvėpavimo aparatas „MEDIN CNO“ (įgyvendinimui skirta 20 274 eur)

Projekto draugų dėka Santaros klinikų Neonatologijos centro Naujagimių intensyviosios terapijos skyriui padovanotas pirmas Lietuvoje naujagimių neinvazyvaus dirbtinio kvėpavimo aparatas. „MEDIN CNO“ – viena iš moderniausių technologijų, palengvinančių labai mažos kūno masės naujagimių išgyvenimo galimybes ir greitesnį jų kvėpuojamosios funkcijos subrendimą. Pereinamuoju laikotarpiu, kuomet ankstuko kvėpavimo nebepalaiko dirbtinės sistemos ir anksčiau laiko gimęs kūdikis yra pratinamas savarankiškai kvėpuoti, pažangi medicininė įranga palaiko nuolatinį teigiamą slėgį kvėpavimo takuose, gali užtikrinti neinvazyvų pagalbinį kvėpavimą iš anksto nustatytu dažniu arba naujagimiui nustojus kvėpuoti. Ankstukų slaugymo medicininės įrangos atnaujinimui buvo skirti 10 137 Eur. Po antrojo Ankstukų paramos etapo buvo nupirktas antras toks aparatas už 10 137 Eur.

Monitorius SenTec SDMS su priedais Santaros klinikų Neonatologijos centrui (įgyvendinimui skirta 18 133,50 eur)

Ventiliuojant sergantį naujagimį labai svarbi nuolatinė stebėsena. Šis monitorius be jokių invazinių procedūrų realiuoju laiku matuoja anglies dvideginio (PCO2) koncentraciją kraujyje, deguonies koncentraciją (SpO2), širdies susitraukimo dažnį. Pažangus daviklis leidžia matuoti net ir mažylio deguonies (PO2) koncentraciją kraujyje.

Deguonies terapijos sistema MR850 Kauno klinikų Neonatologijos klinikai (įgyvendinimui skirta 15 746,94 eur)

Aukštos kokybės produktas – CPAP sistemą MR850 ir jiems tinkantis aukštos tėkmės kvėpavimo rinkiniai. Tai labai šiuolaikiškas deguonies terapijos metodas, kuris leidžia naujagimiams jaustis patogiau gydymo metu, turi gerą gydomąjį efektą, o kas svarbiausia, suteikia daugiau galimybių tėvams dalyvauti naujagimio priežiūroje, su šiomis kaniulėmis naujagimis netgi gali valgyti iš buteliuko ar net iš krūties. Jos nespaudžia naujagimiui nosytes ir aplinkinių veiduko audinių.

 

CO2 monitorius (kapnometras) SDMS SenTec Santaros klinikų Neonatologijos centrui (įgyvendinimui skirta 12 000 eur)

Šis prietaisas – tai pirmasis toks prietaisas, kuris nepertraukiamai, neinvazyniai ir realiuoju laiku ankstukui ar sergančiam naujagimiui matuoja anglies dioksido slėgį, deguonies saturaciją ir pulsą. Šio prietaiso dėka nereikia “badyti” sergančio naujagimio, kaskart imti klaujo mėginių iš venos, reikalingų įvertinti paciento ventiliaciją ir oksigenaciją. Visų šitų parametrų, nuolatinis neinvazinis stebėjimas, yra labai svarbus ventiliuojant naujagimį (prijungus prie dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato).

Inventorius Motinos donorinio pieno bankui Santaros klinikų Neonatologijos centrui (įgyvendinimui skirta 7 216,50 eur)

Neišnešiotiems naujagimiams Motinos pieno donorinis bankas yra pats reikalingiausias, nes mamos, anksčiau laiko susilaukusios naujagimių, patiria stresą ir pieno gamyba ne visada būna sklandi. Geradarių dėka Motinos donorinio pieno bankas aprūpintas dviem elektriniais pientraukiais ir jų priedais, 20 vnt. klasikiniais pientraukiais, motinos pieno buteliukais, pieno saugojimo maišeliais, pieno indelių rinkiniais.

Transportavimo monitoriai Santaros klinikų Ginekologijos ir akušerijos centro Naujagimių skyriui (įgyvendinimui skirta 6 000 eur)

Neišnešiotiems naujagimiams Motinos pieno donorinis bankas yra pats reikalingiausias, nes mamos, anksčiau laiko susilaukusios naujagimių, patiria stresą ir pieno gamyba ne visada būna sklandi. Geradarių dėka Motinos donorinio pieno bankas aprūpintas dviem elektriniais pientraukiais ir jų priedais, 20 vnt. klasikiniais pientraukiais, motinos pieno buteliukais, pieno saugojimo maišeliais, pieno indelių rinkiniais.

Kengūravimo krėslai VU ligoninės Santaros klinikų Neonatologijos centrui (įgyvendinimui skirta 2 546,17 eur)

Kengūros metodas arba „oda prie odos kontaktas“ yra unikalus naujagimio ir tėvų bendravimo būdas. Metodas gali būti taikomas sergantiems ar labai mažo svorio neišnešiotiems naujagimiams. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad taip gulintiems naujagimiams stabilizuojasi kvėpavimas ir širdies darbas. Dėl to kengūros metodas pasauliniu mastu pripažintas itin svarbiu sergančio naujagimio slaugos ligoninėje elementu. Kengūravimą atlikti patogiausia tam pritaikytuose krėsluose, kuriuose vienam iš tėvų ant apnuogintos krūtinės guldomas išrengtas naujagimis. Šis kontaktas neabejotinai stiprina naujagimio ir tėvų tarpusavio ryšį, mažina tėvų patiriamą stresą, motinai skatina pieno gamybą. Kengūruoti rekomenduojama kuo dažniau, po vieną–dvi valandas patogiame, padėtį galinčiame keisti krėsle.

TAMPA kengūravimo krėslai yra ergonomiški, jais paprasta ir patogu naudotis keičiant padėtį net su naujagimiu ant krūtinės. Speciali krėslų danga turi baktericidinių savybių, leidžiančių sumažinti hospitalinių infekcijų tikimybę.

Ankstuko muliažai (įgyvendinimui skirta 2 500 eur)

Rankų darbo silikoninis muliažas yra labai tikroviška anksčiau laiko gimusio naujagimio kopija. Jo svoris apie 730 gramų, o ūgis – 35 cm. Muliažas skirtas ekspozicijoms viešose erdvėse (parodoms ir pan.), kurių tikslas supažindinti visuomenę su anksčiau laiko gimusių kūdikių problemomis ir parodyti, kokie jie maži ir pažeidžiami. Šie muliažai naudojami ir ligoninės personalo bei tėvų edukacijai. Tėvams jie padeda lengviau priprasti prie savo vaikelio dydžio, kol jis dar yra inkubatoriuje ir negalima jo paimti ant rankų.

Papildomi Neišnešioto kūdikio modeliai Lietuvos ligoninėms (įgyvendinimui skirta 2 500 eur)

Dažnai naujagimio besilaukiančios šeimos nėra girdėjusios apie pernelyg ankstyvą gimdymą, neišnešiotus kūdikius, todėl nėra emociškai pasiruošę šiai situacijai. Įprastai po pernelyg ankstyvo gimdymo, dėl komplikacijų ar kitų sudėtingų indikacijų tėvai negali priglausti ir pamatyti vos gimusio kūdikio. Specialistams sunku teikti psichologinę ar emocinę pagalbą šeimoms, kurios neretai neįsivaizduoja kaip atrodo 600 g ar 1000 g sveriantis vaikelis, negali jo pajausti, paimti į rankas, glausti. Praktika parodė, kad minkštosios technologijos, o taip pat ir pirminis šeimos supažindinimas su natūraliai ir tikroviškai atrodančiu neišnešioto kūdikio modeliu, kurį galima paimti į rankas, pajusti jo svorį, suskaičiuoti pirštelius, sumažina emocinį šoką, nuramina ir palengvina pirmą susitikimą su neišnešiotu kūdikiu. Modelis padeda emocinę bei psichologinę pagalbą teikiančiam specialistui greičiau, efektyviau ir saugiau dirbti su tėvais ir kitais šeimos nariais.

Gultukai ir rankovės mažiausiems ankstukams (įgyvendinimui skirta 3 576,76 eur)

Šios priemonės padeda užtikrinti tinkamą ankstukų ir sergančių naujagimių fizinį bei emocinį vystymąsi. Gultukai ir rankovės sukuria naujagimiui jaukią ir saugią aplinką, apsaugo jautrią mažylio odą ir trapius sąnarius, pagerina miego kokybę ir kitais būdais padeda įveikti neišnešiojimo pasekmes. Šiais spalvingais gultukais ir rankovėmis aprūpiname Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus ligoninių, naujagimių intensyvios terapijos skyrius, kuriose priimami ir slaugomi ankstukai bei sergantys naujagimiai.

Čiulptukai neišnešiotiems naujagimiams (įgyvendinimui skirta 1 067,22 eur)

NUK Čiulptukai neišnešiotiems naujagimiams iki 1750 gramų ir nuo 1750 gramų. 350 vienetų specialių medicininių čiulptukų nupirkta visiems Lietuvos neonatologijos centrams (Kauno, Vilniaus, Klaipėdos). Čiulptukai ligoninėse turėtų būti vienkartiniai, tačiau padėtis neleidžia pirkti jų kiekvienam anksčiau gimusiam naujagimiui. Šio projekto dėka, mes galime aprūpinti čiulptukais pačius mažiausius.

Čiulptukas vaikui suteikia ramybės ir saugumo jausmą. Jis gali nuraminti tada, kai mamos šalia nėra ar ji negali duoti krūties. Čiulptukai naudingi neišnešiotiems kūdikiams, nes padeda vystytis čiulpimo refleksui.

Priemonės muzikos terapijai ligoninėje (įgyvendinimui skirta 189,97 eur)

Muzikos terapijos taikymo tyrimas, kurį atliko Vilniaus universiteto vaikų ligoninės gydytoja neonatologė Rasa Garunkštienė, parodė, kad grojant lopšines inkubatoriuose gulintiems neišnešiotiems naujagimiams, jie greičiau priauga svorio ir mažiau laiko praleidžia ligoninėje. Muzika teigiamai veikia vaikučių fiziologinius rodiklius ir elgesį, skatina čiulpimo refleksą, o tai padeda mažyliams geriau pasisavinti maistą, skatina vystymąsi.

Be to, muzika mažina ir skausmo pojūtį. Pastebėta, kad taikant muzikos terapiją per skausmingas procedūras, pavyzdžiui, kraujo ėmimą, naujagimiai būna ramesni.

Skalbimo mašina bei skalbinių džiovintuvas (įgyvendinimui skirta 1 132,61 eur)

Kauno klinikų Naujagimių reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriui padovanoti skalbimo mašina bei skalbinių džiovintuvas, kad saugiai ir švariai skalbtų pačių mažiausiųjų rūbelius.

Įgyvendinta psichologinė parama ir edukacija

Gydytojų neonatologų kelionė ir kursai Glazge (įgyvendinimui skirta 2 500 eur)

Mes rūpinamės pačių mažiausiųjų sveikata ir nuolat ieškome galimybių į Lietuvą atvežti inovatyviausias technologijas. Ne mažiau svarbu padėti tobulinti įgūdžius, įsisavinti ir naudoti naujasias technikas, specialius mokymus bei praktikas mažiausius kūdikius gelbėjančiam medicinos personalui.

Mes prisidėjome prie galimybės VUVL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Naujagimių skyriaus medikėms apsilankyti „CON230505 – Neonatal Lung Ultrasound, Echo and Integrated Hemodynamics Conference & Workshop“ konferencijoje. Šios konferencijos pagrindinė tema – naujagimių plaučių ir širdies ultragarso tyrimai.

„Fine2“ mokymai medicinos specialistams (įgyvendinimui skirta 20 000 eur)

Inovatyvūs neišnešiotus naujagimius prižiūrinčio personalo mokymai FINE su prof. Inga Warren iš Didžiosios Britanijos apie kūdikių nervų sistemos ir stebėjimo raidą, darbą ir bendravimą su šeimomis, Kengūros metodą „oda su oda“. Mokymai apima du etapus, kurių dalyviai – medicinos specialistai, dirbantys su neišnešiotais ir sergančiais naujagimiais Lietuvos ligoninėse.

Anksčiau laiko gimusių naujagimių pagalbos linija 24/7: emocinė pagalba ir parama neišnešiotų naujagimių susilaukusioms šeimoms (įgyvendinimui skirta 20 000 eur)

Sutikti anksčiau į gyvenimą atėjusį ankstuką, pasijausti mama, pasijausti tėčiu, užmegzti glaudų ryšį ir auginti ankstuką yra iššūkis.

Paramos ir pagalbos linija šeimoms, susilaukusioms neišnešioto naujagimio, veikia visą parą – skambinti galima telefonu +370 612 03 800, el. paštas: Ankstukulinija@gmail.com. Išklausyti yra pasiruošę savanoriai, o esant poreikiui galima pasikalbėti su medicinos psichologe, dirbančia su ankstukų tėvais ir artimaisiais. Angelo mamos yra pasiruošusios padėti persileidimo, vaikelio netekties atveju.

Edukaciniai video klipai ankstukų šeimoms

Edukacinėje platformoje „Auginu Lietuvą“ sukurti nemokami, laisvai prieinami video klipai ankstukų tematika. Koncentruota, patikima, mokslu grįsta informacija, sveikatos specialistų rekomendacijos, atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus tėvystės įgūdžių stiprinimui,

Anksčiau laiko gimusių naujagimių pagalbos linija 24/7: emocinė pagalba ir parama neišnešiotų naujagimių susilaukusioms šeimoms

Šeima laukia išnešioto, sveiko naujagimio. Tačiau vaikelis gali suskubti į pasaulį per anksti arba gimti ligotas. Sukrėstus tėvus kausto prieštaringi jausmai – rūpestis, pyktis, kaltė, siaubas, vienatvė, baimė ir nežinomybė dėl vaikelio ateities. Tėvai ieško to paties likimo šeimų, dalinasi savo patirtimi, atjaučia, įkvepia vilties bei tikėjimo. Atviras pokalbis su pasirengusiomis pagalbos linijos savanorėmis bei medicinos psichologais padeda nusiraminti ir suprasti savo jausmus. Emocinė parama padeda lengviau išgyventi sukrėtimą, priimti situaciją ir drąsiau eiti nelengvu keliu.

Knyga “Ankstukų istorijos“ (įgyvendinimui skirta 12 500 eur)

13 įkvepiančių istorijų – palaikymo ir stiprybės laiškai, skirti neišnešiotą kūdikį slaugančioms šeimoms. Kiekviena istorija kupina kovos, kur pergalę pasiekė viltis, ryžtas, pasiaukojimas bei begalinis tikėjimas savo vaikeliu. Tikime, kad šios istorijos, veikėjų išgyvenimai ir patirtys pasieks tėvų širdis, įkvėps juos tikėti ir kovoti už savo vaiką – unikalų ir stebuklingą mažylį. Knygos autorė Jūratė Jadkonytė – Petraitienė

Knyga „Ankstukas“ (įgyvendinimui skirta 10 500 eur)

„Ankstukas” – pirmoji lietuvių kalba išleista knyga tėvams apie neišnešiotus mažylius ir jų priežiūrą ligoninėje bei grįžus namo. Knygoje „Ankstukas” esanti informacija padeda tėvams suprasti, pataria, nuramina, įkvėpia drąsos ir tikėjimo. Kiekvienas žodis ir sakinys patikrintas ne tik gyvenimo, bet ir profesionalių gydytojų bei specialistų per ilgametę praktiką sukauptomis žiniomis. Medikams ši knyga taip pat yra kasdieninė pagalbos priemonė. Knygos “Ankstukas” tiražas 2000 vnt.

Nuotolinė mokomoji platforma "Auginu Lietuvą"

Pastebėta, kad didžiausią iššūkį neišnešiotų naujagimių tėvai patiria su neišnešiotu naujagimiu iš ligoninės parvykę namo. Siekiame, kad informacinė ir edukacinė medžiaga virtualioje platformoje būtų prieinama kiekvienam, bet kuriuo paros metu, taip minimizuojant žmogiškuosius resursus ir išlaikant teikiamos paslaugos kokybę. Platforma suteiks kvalifikuotą, atnaujintą informaciją būsimiems bei esamiems medicinos darbuotojams ir regiono ligoninėse.

Daugiau informacijos rasite: www.auginulietuva.lt.

Kambarys tėvams Klaipėdos universitetinėje ligoninėje Naujagimių skyriuje (įgyvendinimui skirta 2 000 eur)

Intensyvios priežiūros skyriuje visas dėmesys sutelktas į slaugomo kūdikio gerovę bei visapusį sveikatinimą. Kūdikis gali būti slaugomas kelias dienas, kelias savaites ar mėnesius, ligoninė tampa šeimos antraisiais namais. Siekdami, kad į sudėtingą situaciją patekusi šeima ligoninėje jaustųsi komfortiškai ir galėtų daugiau laiko praleisti su slaugomu kūdikiu, Naujagimių skyriuje įrengėme šeimos kambarį. Skyriuje pastatytos specialios kengūravimo kėdės, netoliese – visai šeimai skirtas poilsio kambarys. Jauki erdvė įrengta šeimos narių susitikimams, užsiėmimams, edukacijai, laukiančių tėvų poilsiui bei komfortui. Projekto partneris IKEA Lietuva ir geradariai.

Susitikimai su ankstukų mamomis ligoninėse. Savitarpio pagalbos grupės

Laimingi tėvai – laimingi vaikai, tačiau rasti laimės, poilsio ar atokvėpio akimirką, slaugant neišnešiotą ar sergantį vaikelį ligoninėje, sudėtinga. Asociacijos „Neišnešiotukas“ nariai susitinka su mažiausiųjų kūdikių šeimomis Santaros klinikų Neonatologijos centre bei LSMU ligoninės Kauno klinikos Neonatologijos klinikose. Susitikimai padeda mamoms nurimti, pailsėti, įkvepia drąsos ir vilties. Mažylius slaugančių mamų kasdienybę praskaidrina masažai, jogos, japoniško lankstymo užsiėmimai. Šv. Kalėdų, Šv. Velykų, Mamos dienos šventės minimos drauge su bendruomenės nariais.

Terapinė pasaka „Šviesuliukai“ (įgyvendinimui skirta 1 624 eur)

Pasakos gali turėti gydomąjį terapinį poveikį, todėl mes nuoširdžiai tikime šių „vaistų“ galia. Terapinės pasakos, tampančios vilties, šviesos ir džiaugsmo šaltiniu suteikia jėgų ir padeda įveikti gyvenimo sunkumus. Neišnešiotiems naujagimiams skirtas paramos projektas „Ankstukai“ drauge su psichologe ir pasakų kūrėja Viktorija Grigorjeva visiems Lietuvos vaikams ir jų tėveliams bei kiekvienam ankstukų bičiuliui dovanoja pirmąją lietuvišką 10 dalių terapinę pasaką „Šviesuliukai“.

„Šviesuliukų“ pasaka – tai neįprasta istorija apie anksčiau laiko gimusius kūdikius, viltį ir besąlygišką meilę, tai pasakojimas apie kovotojus – mažus ir didelius. „Šviesuliukai“ suteikia galimybę leistis į pačias netikėčiausias keliones po stebuklingą ir trapų laukimo pasaulį, nauju žvilgsniu išvysti grėsmes ir iššūkius, su kuriais susiduria vaikelio laukiantys tėvai ir pats mažylis.

Mediniai angeliukai (įgyvendinimui skirta 1 788,48 eur)

Susilaukus neišnešiotuko, šeima patiria šoką, nes negali paimti naujagimio ant rankų, jis pats dar net nekvėpuoja, nevalgo, tik guli inkubatoriuje ir su gydytojų pagalba kovoja už savo gyvybę. Didžiausia pagalba ankstukų susilaukusioms mamoms – šeimos palaikymas, padedantis išgyventi sunkiausias akimirkas. Labai svarbi ir ankstukų tėvų bendruomenės tarpusavio pagalba. Tokiu sunkiu metu kaip niekada svarbu žinoti, kad esi ne vienas ir visuomet gali kreiptis pagalbos į bendruomenės narius. Medinis angeliukas-pakabukas – tai vienas iš emocinio palaikymo simbolių.

Internetinis portalas www.neisnesiotukas.lt (įgyvendinimui skirta 1 158 eur)

Už paramos projekto metu surinktas lėšas buvo sukurta šeimoms ir visiems ankstukų bendruomenės draugams patogiai ir lengvai prieinama virtuali informacijos apie neišnešiotumą bazė.