Neišnešiotukų pagalbos linija Savanoriaukite Aukokite

Aktualijos

Glaudus bendradarbiavimas su tėvais: pokyčiai Lietuvoje, kurie išgelbės kūdikių gyvybes

2024 m. Gruodžio 19 d.

Tai straipsnis apie tai, kaip tėvų įsitraukimas į naujagimio priežiūrą gali tapti pagrindiniu veiksniu užtikrinant kūdikio sveikatą ir šeimos emocinę stiprybę. Pradėjus mokymus, kuriuose medikai mokomi bendradarbiauti su šeimomis, kuriama nauja praktika, kur kiekvienas balsas, tiek tėvų, tiek medicinos personalo, yra svarbus. Skandinavijos šalių patirtis įrodo, kad toks glaudus bendradarbiavimas ne tik gerina kūdikių išgyvenamumą, bet ir mažina tėvų psichologinę įtampą.

Glaudus bendradarbiavimas su tėvais: pokyčiai Lietuvoje, kurie išgelbės kūdikių gyvybes

Vos gimus neišnešiotam naujagimiui, tėvus dažnai apima nerimas, baimė ir nežinomybė. Staiga jų kasdienybė pasikeičia, į pasaulį atėjęs mažylis patenka į intensyvios priežiūros aplinką, kur kiekviena diena tampa kova už gyvybę. O tėvai dažnai jaučiasi nuošalėje, nes jų balsas tarsi praranda svarbą.

Tačiau būtent tėvų įsitraukimas nuo pirmųjų naujagimio gyvenimo akimirkų yra gyvybiškai svarbus, ne tik kūdikio sveikatos rezultatams, bet ir šeimos emocinei stiprybei. Vis dėlto, Lietuvoje vis dar stokojame priemonių ir žinių, kaip įtraukti tėvus į šį procesą, kaip išmokyti medicinos personalą bendradarbiauti su šeimomis ir užtikrinti, kad tėvai jaustųsi svarbūs savo vaiko priežiūroje.
Šiai problemai spręsti prieš metus, gruodžio pradžioje, pradėjome pirmuosius mokymus „Glaudus bendradarbiavimas su tėvais“. Šių mokymų idėją asociacijos Neišnešiotukas – nuo Nulio iki Mėnulio prezidentė Asta Speicyte Radzeviciene nešiojosi beveik dešimtmetį. Dabar Lietuvos medikai pagaliau pasiruošę keisti savo požiūrį ir įgūdžius, kad bendravimas su šeimomis taptų neatsiejama naujagimių priežiūros dalimi.

Mokymus, vedamus Suomijos Turku universitetinės ligoninės specialistų, jau pradėjo Kauno klinikų Neonatologijos klinikos medikai. Jų esmė – įtraukti tėvus į naujagimio priežiūrą nuo pirmųjų dienų, sukurti tikrą partnerystę tarp medikų ir šeimos, kur kiekvienas balsas yra girdimas ir svarbus. Šiandien apmokyti mentoriai jau perduoda šias žinias savo kolegoms, kurdami naują aplinką, kurioje šeima yra aktyvi komandos dalis.

Skandinavijos šalys, garsėjančios puikiais neonatologijos rezultatais, įrodė, kad glaudus bendradarbiavimas su tėvais ne tik užtikrina aukštą kūdikių išgyvenamumą, bet ir sumažina tėvų psichologinę įtampą. Lietuvoje tik pradedame žengti šiuo keliu, tačiau jau matome pirmuosius žingsnius į šviesesnę ateitį tiek kūdikiams, tiek jų šeimoms.

Plačiau apie šiuos mokymus kviečiame skaityti čia.

Tam, kad šie reikalingi pokyčiai tęstųsi ir toliau, kviečiame jus prisidėti. Jūsų parama padės užtikrinti, kad tėvų ir medikų tinkamas bendradarbiavimas taptų įprasta praktika visoje šalyje.

Aukoti galite čia.

Avevita, LSMU ir Kauno klinikų savaitraštis, Nr. 42 (2459), 2024.12.18

Visą žurnalą peržiūrėti galite čia.