Neišnešiotukų pagalbos linija Savanoriaukite Aukokite

Aktualijos

Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena – lapkričio 17

2023 m. Lapkričio 14 d.

Lapkričio 17 dieną minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena!

Neišnešiotų naujagimių pasaulyje kasmet gimsta vis daugiau. Jiems labai svarbi ir reikalinga ne tik kvalifikuota medicininė pagalba, bet ir jų tėvelių rūpestis, buvimas šalia. Akivaizdu, jog pirmąkart išvydus per anksti gimusį savo vaikelį, kaipmat apima baimė, nežinomybė, bejėgiškumas… Tobulėjant medicinos mokslui, galimybių išgelbėti šiuos mažylius vis daugėja, tačiau neišnešiotumas gali atsiliepti visam likusiam gyvenimui.

Lapkričio 17 dieną visas pasaulis švenčia Neišnešiotų naujagimių dieną – taip garsiai ir drąsiai kalbant apie šių naujagimių problemas ir jų sprendimo būdus. Žymūs pasaulio pastatai įžiebiami purpurine spalva.

Pasaulyje kasmet gimsta daugiau nei 15 mln. neišnešiotukų. Daugiau kaip 1,1 mln. jų neišgyvena. Mokslų daktaras Džojus Launas priduria, kad neišnešiotumas yra beveik pusės visų naujagimių ir kūdikių pagrindinė mirties priežastis. O jei analizuotume naujagimių ir vaikų iki 5-erių metų amžiaus pagrindines mirties priežastis, tai pamatytume, kad neišnešiotumas yra antroji, po pneumonijos, vaikų mirties priežastis.

Lietuvoje pastaraisiais metais gimsta apie 1200 neišnešiotų naujagimių.

Lietuvoje pats mažiausias gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 350 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus naujagimis gimė vos 22 savaičių.

Šiandien labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, išaugo nuo 12 proc. iki 67 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000-1499 g), – nuo 48 proc. iki 97 proc.

Susilaukusi anksčiau laiko gimusio naujagimio šeima pradeda ilgą kovą už gyvybę: šokas, bejėgiškumo jausmas, neviltis, užsidarymas, situacijos neigimas – emocijos, kurios kyla tėveliams, susilaukusiems anksčiau laiko gimusio naujagimio.

Kiekviena diena tampa kova, nes visos naujagimio organizmo sistemos yra nesubrendusios:
1. Didžiausia anksčiau laiko gimusio naujagimio problema – kvėpavimo nepakankamumas, kurį sąlygoja surfaktanto stoka plaučiuose,- naujagimiui tenka dirbtinai ventiliuoti plaučius (dirbtiniais plaučių ventiliatoriais, kaniulėmis, deguonies kaukėmis);
2. Naujagimio riebalinis sluoksnis per mažas, kad sugebėtų reguliuoti kūno temperatūrą, todėl anksčiau laiko gimęs naujagimis guldomas į inkubatorių, kuriame pastoviai palaikoma reikiama temperatūra ir drėgmė;
3. Pirmosiomis paromis naujagimiui išryškėja gelta, nes kepenys yra nesubrendusios.
4. Monitorių pagalba pastoviai stebimas anksčiau laiko gimusio naujagimio širdies darbas, kvėpavimas, arterinis kraujospūdis, temperatūra, kraujo įsisotinimas deguonimi.
5. Dėl kraujodaros sistemos, ypač kaulų čiulpų nebrandumo, anksčiau laiko gimusiems naujagimiams išsivysto mažakraujystė.
6. Jie ypač neatsparūs infekcijoms, nes jų imuninė sistema dar nesubrendusi, yra imunoglobulinų deficitas, silpnas odos apsauginis mechanizmas.
7. Anksčiau laiko gimę naujagimiai rizikingi galvos smegenų kraujosruvoms, ypač kraujo išsiliejimui į šoninius smegenų skilvelius. Tai dažnai komplikuojasi vidine vandene, gali likti neurologiniai sutrikimai visam gyvenimui.
8. Naujagimis nemoka čiulpti ir ryti, todėl jis maitinamas per zondą.
9. Dažnai anksčiau laiko gimusiam naujagimiui lieka atviras arterinis lakatas (Botalo), kuris ilgainiui sutrikdo plaučių ir viso organizmo kraujotaką.
10. Naujagimiui pastoviai tiriamas akių dugnas, nes dėl tinklainės nesubrendimo gali vystytis naujagimių retinopatija (kai dėl sutrikusios kraujotakos akių dugne vystosi išemija);
11. Anksčiau laiko gimusiems naujagimiams anksti pradedama rachito profilaktika, nes jiems būdingas mažas kalcio kiekis kraujyje, hipovitaminozė.
12. Šie vaikai priklauso padidintos rizikos grupei turėti: mokymosi ir elgesio sutrikimus, susirgti cerebriniu paralyžiumi, jutimo ir motorinių deficitų, infekcijos, lėtinės kvėpavimo takų ir širdies bei kraujagyslių ligomis, diabetu

Iššūkiai:
– Neišnešiotukams reikia išmokti verkti, kvėpuoti, žysti, reguliuoti šilumą, kad galėtų regėti spalvotą pasaulį ir sveikai vystytis.
– Neišnešiotukų tėvams reikalinga pagalba tinkamai pasiruošti netikėtam gyvenimo atvejui susilaukus ankstuko.
– Nėra tinkamo šių vaikų sveikatos sekimo iki mokyklinio amžiaus.
– Neišnešioto kūdikio gimimo rizika yra lygiavertė kiekvienoje šeimoje.
– Visuomenei apie neišnešiotus naujagimius reikia daug ko sužinoti ir išmokti.

Tačiau šie, mažiausieji naujagimiai, taip atkakliai stveriasi į gyvenimą savo trapiais piršteliais, jog imi ir patiki, kad gyvenime esama tikrų tikriausių stebuklų. Vienas iš jų – už inkubatoriaus sienos sunkiai sergantis, girdėdamas mamos lopšinę ir jausdamas tėčio ranką ant gaubto, pradeda šypsotis, nepasiduodamas logikos dėsniams ir matematiniams iš skaičiavimams.

Pagalbos linija +370 612 03 800

Norintiems prisidėti prie pagalbos neišnešiotukams